+370 611 31815 info@westorient.lt facebook

Marokas. Keliautojo atmintinė

Marokas – šiaurinė Afrikos valstybė, kurios krantus skalauja Atlanto vandenynas ir Viduržemio jūra. Šalies pietuose ribojasi su Vakarų Sachara, rytuose su Alžyru ir su Ispanų šiaurinės Afrikos teritorijomis – Seuta (Ceuta) ir Melila (Melilla)  – esančiomis prie Viduržemio jūros šiaurėje. Maroką nuo Gibraltaro skiria Gibraltaro sąsiauris.

Statistiniai duomenys

Maroko Karalystė (Marokas) - valstybė šiaurės vakarų Afrikoje. Ribojasi su Alžyru, Vakarų Sachara, Atlanto vandenynu bei Viduržemio jūra.

Sostinė: Rabatas (577 827 tūkst. gyv.);

Didžiausias miestas: Kasablanka;

Valstybės valdovai: karalius Mahometas VI;

Plotas: 446 550 km²;

Gyventojų: 33 848 242 mln.;

Pagrindinės religijos: 98,7 % musulmonai, 1,1 % katalikai, 0,2 % judėjai;

Laiko juosta: UTC +0; Vasaros laikas nenaudojamas; Laiko skirtumas su Lietuva: - 2 valandos.

Pagrindinės nacionalinės šventės

Sausio 1 d. Naujieji metai

Sausio 11 d. Nepriklausomybės manifesto diena

Kovo 3 d. Valdžios diena

Gegužės 1 d. Darbo diena

Gegužės 23 d. Valstybės diena

Birželio 9 d. Jaunimo diena

Rugpjūčio 14 d. Susijungimo diena

Rugpjūčio 20 d. Karaliaus ir žmonių revoliucijos metinės

Lapkričio 6 d. Žaliojo žygio metinės

Lapkričio 18 d. Nepriklausomybės diena

Dokumentai

Vykstant į šią šalį būtina turėti galiojantį pasą! Daugelis valstybių reikalauja, kad turisto pasas/asmens tapatybės kortelė galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos. Vykstant į kelionę rekomenduojame turėti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą.  Europos sveikatos draudimo kortelė negalioja Maroke. Už daugelį medicininių paslaugų priimta susimokėti vietoje, todėl patartina išsaugoti visus čekius (ir kitus pateiktus dokumentus), kad draudimo kompanija galėtų atlyginti patirtus nuostolius. Trumpalaikiam buvimui Lietuvos piliečiams vykstant į Maroką vizos nereikia.

Daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę:

 • Fotoaparatas, vaizdo kamera, įkrovikliai;
 • Higienos priemonės; maudymosi reikmenys;nedidelis paplūdimio rankšluostis;
 • Medikamentai: nuo ligų, kurios gali paaštrėti kelionės metu; nuo skausmo, peršalimo, virškinimo sutrikimų, viduriavimo, supimo važiuojant ar plaukiant; pleistrų;
 • Drabužiai turėtų būti lengvi, medvilniniai arba lininiai(vykstant šiltuoju metų laiku) arba pavasariniai: lengva striukė ar švarkas (vykstant rudenį);
 • Nerekomenduojama dėvėti itin trumpų sijonų, šortų, atvirų palaidinių; griežtesnis aprangos kodas galioja mečetėse (reikėtų dėvėti sijonus ar šortus, kurie yra žemiau kelių), moterims reikalinga prisidengti plaukus skarele ar šaliu;
 • Kelionės metu reikėtų turėti ir šiltesnių rūbų; megztinį, striukę ar apsiaustą nuo lietaus, skėtį;
 • Avalynė patogi (žemakulnė) ir lengva, storesniu padu;
 • Akiniai nuo saulės, galvos apdangalas, apsauginis kremas nuo saulės;
 • Nedidelė kuprinė.

Kalba

Maroke gyventa kelios etninės grupės. Dalį sudaro berberai, o didžiausia etninė grupė yra arabai. Maroke valstybinė kalba arabų, neoficiali antroji Maroko kalba – prancūzų, paplitusi pietų ir šiaurės regionuose. Būtent prancūzų kalba yra labiausiai vartojama versle. Apie 10 mln. Maroko gyventojų kalba berberų kalba.

Religija

Islamas yra  valstybinė religija Maroke.  Taigi šiuo metu Maroke religija pasiskirsto taip: musulmonai-sunitai, krikščionys, judėjai. Maroke yra keletas reikšmingų dalykų, prie kurių reikėtų taikytis. Du kartus per metus yra švenčiamos labai reikšmingos šventės. Tai šventas musulmonų mėnuo - Ramadanas. Ramadano metu dienomis gali kilti nepatogumų dėl daugelio uždarytų parduotuvių ir restoranų. Dar viena reikšminga šventė tai Eid-Al-Adha (aukojimo šventė), atkartojanti Abraomo auką dievui. Ji švenčiama po 70 dienų nuo Ramadano pabaigos. Eid-Al-Adha dažniausiai švenčiama 2-3 dienas. Šiuo metu, panašiai kaip ir per Ramadaną, daug marokiečių atostogauja.

Fotografavimas ir filmavimas

Griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus. Vietiniai gyventojai mėgsta fotografuotis už atlygį, 10 - 15 dirhamus, ypač Marakeše, bet prieš tai jų būtinai reikia atsiklausti.

Elektra

127-220 V arba 50Hz. Rozetės europietiško tipo.

Apgyvendinimas

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų viešbučių standartai. Viešbučio kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Ne visose šalyse yra oficialios kategorizavimo sistemos, ne visur kategorizavimas privalomas. Nors Maroke viešbučiai klasifikuojami iki 5 žvaigždučių, tačiau skiriasi nuo europinio standarto. Patys populiariausi turistų tarpe yra 2 – 3 žvaigždučių viešbučiai su įskaičiuotais pusryčiais. Jų lygis geras.  Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Paprastai viešbučiuose nebūna triviečių kambarių. Užsakius vietą trečiajam ar ketvirtajam asmeniui, dviviečiame kambaryje pastatoma papildoma (sudedama) lova, sofa arba sulankstomas fotelis.

Riadai

Nakvynės Maroke pasirinkimas labai platus – nuo labai pigių nakvynės namų iki prabangių viešbučių. Lankantis Maroke verta bent kartą pasirinkti tradicinius namus – riadus.  Riadas – senoviniai tradiciniai pasiturinčio marokiečio namai su atviru vidiniu kiemu, kur  pagrindinė interjero detalė – sodas su mažu vandens telkiniu, dažniausiai fontanu. Riadų sienas puošia senovinis marokietiškas tinkas tadelakt  ir zeližo plytelės, paprastai su arabų kaligrafija bei citatomis iš Korano.  Pats žodis „ryad“ reiškia sodą, nes šio statinio centre visada turi būti atvira erdvė augalams ir mažam baseinėliui. Dabar riadai prisikelia naujam gyvenimui, jie pritaikyti turistams ir  prilygsta 4-5* viešbučiams. Nakvynė čia nėra labai pigi, bet itin autentiška.

Sveikata

Vykstant į Maroką privalomų skiepų keliautojams nėra. Papildomos informacijos apie skiepus galite gauti paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ tel.: (8 5) 230 0125, taip pat patariame susipažinti su „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro” interneto svetainėje skelbiamomis rekomendacijomis keliaujant į užsienio šalis: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/keliautojams%202011.pdf

Geriamasis vanduo

Vandentiekio vandens gerti nerekomenduojama. Patartina nusipirkti vandens buteliukuose, jis nėra brangus.

Marokiečių virtuvė

Marokas - egzotika kvepiantis kraštas. Šalies virtuvė ypatinga dėl patiekalų įvairovės, gaminimo ir valgymo tradicijų. Maroko virtuvėje naudojama daug daržovių, citrusinių vaisių, patiekalai gardinami druskoje fermentuotomis citrinomis, geltonaisiais ir raudonaisiais padažais. Šios šalies virtuvės pasididžiavimas brangus argano aliejus. Kuskusas – tai vienas iš labiausiai populiarių valgių - stambios biriai virtos kvietinės kruopos, neretai maišomos su džiovintais vaisiais ir riešutais. Prie kuskuso ir duonos patiekiami pagrindiniai patiekalai. Tai dažniausiai būna mėsa (paukštiena, aviena) su daržovėmis, kepta ant iešmo ar troškinta stipriai prieskoniuose gardintuose padažuose. Ypač mėgstamas patiekalas Maroke - tadžinas. Tai troškinys, gaminamas iš mėsos, daugybės daržovių ir prieskonių, troškinamas bent pora valandų specialiame moliniame puode su piltuvėlio formos dangčiu. Ramadano metu Maroko gyventojai valgo ankštinių sriubą, vadinamą harira, kvietinės tešlos pyragą, kimštą paukštiena (dažniausiai balandžio mėsa) - bistėją. Maroko virtuvė taip pat pasižymi ypač saldžiaisiais patiekalais. Dažniausiai vietos saldumynai gaminami iš kvietinės tešlos, kuri verdama riebaluose, o vėliau mirkoma meduje ar cukraus sirupe. Maroke naudojama daug datulių, kurios neretai pakeičia cukrų. Maroko virtuvė neįsivaizduojama be mėtų arbatos. Jos gėrimas Maroke išsivystė į labai savitą arbatos ceremoniją - Atai. Arbata verdama iš žaliosios arbatos, mėtų ir daug cukraus. Tada pilama iš specialaus arbatinuko ir 0,5 metro aukščio, kad susidarytų putos. Arbata patiekiama valgio pabaigoje. Maroke labai paplitęs gatvės maistas ir užkandinės.

Alkoholiniai gėrimai: Maroke gaminami raudonieji ir baltieji vynai, populiariausios rūšys – „Semillon“, „Cabernet President“, „Ksar“ ir kt. Vartojama mahia – figų degtinė, maždaug 38 laipsnių, skoniu primena lietuvišką ruginukę. Populiariausios alaus rūšys – „Flag special“ arba „Casablanca“. Maroke įsigyti alkoholinių gėrimų galima ir kurortuose Agadyre, Essaouiroje, tačiau kituose miestuose tą padaryti bus sunkiau, nes Marokas – musulmoniškas kraštas ir alkoholis ne visur parduodamas.

Parduotuvės

Darbo laikas nuo 9.00–12.30 ir nuo 16.00–19.30 val. Didieji prekybos centrai veikia nuo 9.00 iki 21.00 val. Mažesnės parduotuvės griežtų darbo laiko taisyklių neturi.  Prekyvietės atidaromos ir uždaromos priklausomai nuo vietos ir turistų gausos, dažniausiai jose prekiaujama iki 21.00 val., bet apie tai sprendžia savininkai. Maroko parduotuvėse niekur nėra užrašyta kainų, todėl stenkitės derėtis absoliučiai visur, nebent yra iškaba su užrašu “dėl kainos nesiderama”.

Temperatūra

Maroko temperatūra labai skirtinga įvairiais metų laikais ir skiriasi priklausomai nuo vietovės. Žiemą daugumoje Maroko vietų temperatūra nepakyla aukščiau 25 laipsnių, o vidutinė temperatūra būna apie 18 laipsnių šilumos. Tuo tarpu vasarą, ypač pietinėje šalies dalyje vyrauja dideli karščiai – šiluma pasiekia net 45 laipsnius. Geriausias laikas keliauti į Maroką oro atžvilgiu – balandis, gegužė, rugsėjis ir spalis.

 

Miestas/

Mėnuo

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Rabatas/ Kasablanka

Max. 17

Min. 7

Max. 17

Min. 8

Max. 19

Min. 9

Max. 20

Min. 10

Max. 22

Min. 13

Max. 24

Min. 15

Fesas/

Marakešas

Max. 14

Min. 4

Max. 16

Min. 5

Max. 18

Min. 6

Max. 21

Min. 9

Max. 25

Min. 12

Max. 31

Min. 14

Merzuga

 

Max. 15

Min. 3

Max. 18

Min. 5

Max. 22

Min. 9

Max. 25

Min. 13

Max. 30

Min. 17

Max. 35

Min. 22

Atlaso kalnai

 

Max. 13

Min. 6

Max. 15

Min. 8

Max. 19

Min. 11

Max. 22

Min. 12

Max. 25

Min. 15

Max. 26

Min. 18

 

 

 

Miestas/

Mėnuo

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Rabatas/ Kasablanka

Max. 26

Min. 17

Max. 27

Min. 17

Max. 26

Min. 16

Max. 24

Min. 14

Max. 20

Min. 11

Max. 17

Min. 8

Fesas/

Marakešas

Max. 35

Min. 18

Max. 35

Min. 18

Max. 30

Min. 16

Max. 25

Min. 12

Max. 18

Min. 7

Max. 15

Min. 5

Merzuga

 

Max. 39

Min. 26

Max. 39

Min. 26

Max. 35

Min. 20

Max. 26

Min. 15

Max. 20

Min. 8

Max. 16

Min. 4

Atlaso kalnai

 

Max. 29

Min. 21

Max. 29

Min. 21

Max. 25

Min. 18

Max. 23

Min. 15

Max. 17

Min. 10

Max. 14

Min. 8

 

Saugumas

Marokas – pakankamai saugi šalis. Kelionėje reikėtų nepamiršti įprastų atsargumo priemonių. Keliaudami nepalikite savo daiktų be priežiūros, vertingus daiktus laikykite viešbučio (riado) seife, žmonių susibūrimo vietose saugokite savo daiktus nuo kišenvagių, venkite vaikščioti pavieniui tamsiu paros metu, visada turėkite savo dokumentų kopijas. Bendras pagalbos telefonas Maroke – policijos – 19, greitosios pagalbos ir gaisrinės – 15.

Pinigai

Maroko nacionalinė valiuta yra dirhamas. Smulkesnis Maroko piniginis vienetas – centimai. Šimtas centimų sudaro dirhamą. 1 euras (2016 m. sausio mėn.) buvo lygus 10,74 MAD (dirhamų). Kelionės metu patogiausia turėti grynųjų pinigų – eurų (ne stambiomis kupiūromis) arbatpinigiams, mokamiems objektams, smulkioms išlaidoms ir kt. Labiausiai paplitusios Visa, MasterCard, AmericanExpress kortelės, ne visur priimamos debetinės kortelės Maestro ar Visa Electron. Kartais atsiskaitymas kortelėmis ribojamas: perkant prekių už mažesnę nei nustatyta suma, būtina mokėti grynais.

Arbatpinigiai

Maroke įprasta aptarnavimo ir paslaugų sferoje (gauti, palikti) arbatpinigių. Dažnai restoranuose į sąskaitą iškart įtraukiama apie 10% nuo bendros sumos. Jeigu aptarnavimo procentas netaikomas, padavėjai dažniausiai tikėsis arbatpinigių, kad ir kelis procentus nuo bendros sumos. Viešbučiuose (riaduose)  įprasta palikti smulkių pinigų – 10 dirhamų už bagažo vieneto nešimą ar kambario tvarkymą. Įprasta palikti arbatpinigių autobuso vairuotojui, gidui.

Suvenyrai

 • Datulės;
 • Odiniai gaminiai – Maroke pakankamai daug odos gaminių;
 • Argano aliejaus produktai, tokie kaip muilas ir kosmetika;
 • Tadžinai – klasikiniai marokiečių indai, pagaminti iš molio
 • Birad – klasikiniai Maroko arbatos puodeliai;
 • Djellabah – klasikinis marokiečių drabužis su gobtuvu;
 • Kilimai – originalius, berberų rankų darbo kilimus galite pirkti tiesiai iš amatininko;
 • Keramikos gaminiai.

 

Artimiausios LR diplomatinė atstovybės

Lietuvos ambasada Ispanijoje (Madridas) Pisuerga 5, 28002 Madrid Spain

Tel: +34-91-7022116; +34-91-7022118 Fax: +34-91-3104018 +34-91-5647992

Bendras el. paštas: amb.es@urm.lt

Interneto puslapis:http://es.mfa.lt

Lietuvos Respublikos ambasada Prancūzijos respublikoje, Andoros kunigaikštystei ir Maroko karalystei

22 bd Courcelles 75017 Paris, FRANCE

Tel. +33 1 40 54 50 50 |Faks. +33 1 40 54 50 75

Bendras el. paštas: chancellerie@amb-lithuania.fr

Interneto puslapis: https://fr.mfa.lt/