+370 611 31815 info@westorient.lt facebook

Italija. Keliautojo atmintinė

Italijos respublika – šalis Pietų Europoje, garsėjanti savo meno paveldu, architektūra, mada ir maistu. Tai puiki vieta keliautojams pailsėti pusiasalio pakrantėse arba vienoje iš dviejų įspūdingų kalnų grandinių. Italija garsi savo virtuve, mada ir dizainu, architektūros ir meno vertybėmis, muzika. Kelionės į Italiją kasmet sutraukia vis daugiau norinčiųjų pasigrožėti nuostabia gamta, pajusti jaukių miestelių dvasią, prisiliesti prie nemirštančios istorijos ištakų. Italija nuo seno žinoma kaip daugumos Europos kultūrų lopšys, sostinė Roma ilgus amžius buvusi Vakarų civilizacijos centru. ‘‘Visi keliai veda į Romą“ - sako senas priežodis. Senos tradicijos ir turtinga istorinė praeitis paliko Italijai daugybę meno ir architektūros lobių. Italijos miestuose bene daugiausia turistų lankomų vietų, šalyje gausu Pasaulio kultūros paveldo objektų. Daug turistų sutraukia ir Italijos šiaurės slidinėjimo kurortai, ežerai. Italijoje yra kilę daugybė svarbių meno ir intelektualinių judėjimų, kurie pasklido visoje Europoje: Renesansas, Barokas. Italijoje dirbo tokie žymūs meno veikėjai kaip Mikelandželas, Leonardas da Vinči, Donatelas, Botičelis, Berninis ir Rafaelis. Kodėl verta apsilankyti Italijoje? Pirma – todėl, kad tai unikali valstybė. Joje vyrauja antikinė dvasia. Ši valstybė jau senų senovėje garsėjo savo gabiais dailininkais, todėl verta ir dabar nuvykus pamatyti tų dailininkų darbus, susipažinti su antikos architektūra ir pamatyti viską, ko tikrai nerasi jokioje kitoje šalyje. Apie Italiją yra daug rašoma įvairiausiuose šaltiniuose. Todėl verta pamatyti aprašytus objektus realioje aplinkoje. Antra – Italijoje gausu ir gamtinių išteklių. Joje galima pamatyti ugnikalnių. Trečia – Italija tokia valstybė, kurioje kiekviename mieste galima atrasti kažką įdomaus pasižvalgymui. Vien tik pasivaikščiojimai gatvėmis po tokį miestą kaip Roma suteikia nemažai įspūdžių. Italija savo netradiciškumu skiriasi nuo savo kaimynių. Italai – tai tauta garsėjanti savo aikštingu, karštu temperamentu, žmonės, turintys savų tradicijų, gyvenimo būdą. Šios tradicijos visiškai skiriasi nuo kitų pasaulio valstybių. Patys italai yra karšti žmonės, todėl su jais malonu pabendrauti ir stebėti, jų tarpusavio bendravimą.

Statistiniai duomenys

Italijos Respublika  įsikūrusi Apeninų pusiasalyje, jos krantai skalaujami penkių jūrų: Adrijos, Jonijos, Viduržemio, Tirėnų bei Ligūrijos. Italijai priklauso dvi didžiausios Viduržemio jūros salos - Sardinija ir Sicilija. Šalis šiaurėje ribojasi su Prancūzija, Šveicarija, Monaku, Austrija ir Slovėnija, o į jos teritoriją įsiterpia dvi nykštukinės valstybės - San Marinas ir Vatikanas.

Sostinė: Roma (2 863 322 gyv.)

Plotas: 301 338 km²

Gyventojų: 60 795 612

Pagrindinė religija: katalikai

Laiko juosta: UTC +1; Laiko skirtumas su Lietuva: -1 valanda.

Pagrindinės nacionalinės šventės

Sausio 1 d. Naujieji Metai;

Sausio 6 d. Trys karaliai (Epifania);

Velykų sekmadienis ir pirmadienis;

Balandžio 25 d. Išsivadavimo diena;

Gegužės 1 d. Darbo žmonių diena;

Birželio 2 d. Respublikos diena;

Rugpjūčio 15 d. Žolinės;

Lapkričio 1 d. Visų šventųjų diena;

Gruodžio 8 d. Nekaltasis Prasidėjimas;

Gruodžio 25 d. Kalėdos;

Gruodžio 26 d. Šv.Steponas.

Dokumentai

Vykstant į šią šalį nereikalinga viza. Italija – valstybė, priklausanti Europos Sąjungai, taigi į ją vykti galima su Lietuvoje išduota asmens tapatybės kortele, pasas yra nebūtinas. Daugelis valstybių reikalauja, kad turisto pasas/asmens tapatybės kortelė galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos. Vykstant į kelionę rekomenduojame turėti medicininių išlaidų draudimą arba Europos sveikatos draudimo kortelę, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Už daugelį medicininių paslaugų priimta susimokėti vietoje, todėl patartina išsaugoti visus čekius (ir kitus pateiktus dokumentus), kad draudimo kompanija galėtų atlyginti patirtus nuostolius.

Daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę:

 • Fotoaparatas, vaizdo kamera, įkrovikliai;
 • Higienos priemonės; maudymosi reikmenys;nedidelis paplūdimio rankšluostis;
 • Medikamentai: nuo ligų, kurios gali paaštrėti kelionės metu; nuo skausmo, peršalimo, virškinimo sutrikimų, viduriavimo, supimo važiuojant ar plaukiant; pleistrų;
 • Drabužiai turėtų būti lengvi, medvilniniai arba lininiai(vykstant šiltuoju metų laiku) arba pavasariniai: lengva striukė ar švarkas (vykstant rudenį);
 • Nerekomenduojama dėvėti itin trumpų sijonų, šortų, atvirų palaidinių; griežtesnis aprangos kodas galioja bažnyčiose (reikėtų dėvėti sijonus ar šortus, kurie yra žemiau kelių);
 • Kelionės metu reikėtų turėti ir šiltesnių rūbų; megztinį, striukę ar apsiaustą nuo lietaus, skėtį;
 • Avalynė patogi (žemakulnė) ir lengva, storesniu padu;
 • Akiniai nuo saulės, galvos apdangalas, apsauginis kremas nuo saulės;
 • Nedidelė kuprinė.

Kalba

Italų kalba.Susikalbėti galima anglų, vokiečių ar prancūzų kalbomis.

Religija

Dominuojanti religija šalyje – katalikai.

Fotografavimas ir filmavimas

Griežtai draudžiama fotografuoti ir filmuoti karinius ir kitus valstybinės paskirties objektus. Kai kuriuose bažnyčiose fotografavimas ribojamas arba reikia išjungti blykstę.

Elektra

127-220 V arba 50Hz. Rozetės europietiško tipo, bet pasitaiko ir seno tipo rozečių. Tuomet reikalingas tarpininkas (adapteris).

Apgyvendinimas

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų viešbučių standartai. Viešbučio kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Nors Italijoje viešbučiai klasifikuojami iki 5 žvaigždučių, tačiau skiriasi kiekviename regione. Patys populiariausi turistų tarpe yra 2 – 3 žvaigždučių viešbučiai su įskaičiuotais pusryčiais. Tai turistinės klasės viešbučiai.  Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Paprastai viešbučiuose nebūna triviečių kambarių. Užsakius vietą trečiajam ar ketvirtajam asmeniui, dviviečiame kambaryje pastatoma papildoma (sudedama) lova, sofa arba sulankstomas fotelis.

Sveikata

Vykstant į Italiją privalomų skiepų keliautojams nėra. Papildomos informacijos apie skiepus galite gauti paskambinę į „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centrą“ tel.: (8 5) 230 0125, taip pat patariame susipažinti su „Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro” interneto svetainėje skelbiamomis rekomendacijomis keliaujant į užsienio šalis: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/keliautojams%202011.pdf

Geriamasis vanduo

Vandentiekio vandenį gerti galima. Patys italai labiau mėgsta mineralinį vandenį buteliuose. Daugelyje miestų gatvėse ar aikštėse galima prisipilti geriamo vandens, jei nėra užrašo AQUA NON POTABILE.

Italijos virtuvė

Pica (pizza)  – krosnyje kepamas apvalus plokščias kepinys, gardinamas sūriu, pomidorų padažu ir įvairiais ingredientais – mėsa, faršu, žuvimi, daržovėmis ir kt. Makaronai (pasta) – jų Italijoje yra visokiausių rūšių – tiek pagal formą, tiek pagal spalvą, tiek pagal gaminimo būdą ar patiekiamą padažą. Lazanija (lasagna) – tai makaronų lakštų apkepas, įdarytas sūriu, mėsa, daržovėmis, pagardintas pomidorų padažu. Rizotas (risotto) – ryžių patiekalas, gaminamas su įvairiausiais priedais. Minestrone - daržovių sriuba. Desertai: tiramisu, ledai (gelatto), šerbetas (granita).

Gėrimai: Kapučino kava (cappuccino) – kava, ruošiama iš espreso kavos su karštu pienu ir pieno puta. Espreso kava – stipri vieno gurkšnio kava, paprastai patiekiama su šalto vandens stikline.

Alkoholiniai gėrimai: grapa – stiprusis alkoholinis gėrimas (40%), gaminamas distiliacijos būdu iš vynuogių išspaudų ir kauliukų, vynas, sambuka – anyžų likeris, amaretas.

Kiti žinomi itališki produktai: Parmezano sūris, Parmos kumpis, alyvuogių aliejus, mocarelos sūris.

Parduotuvės

Darbo laikas nuo 9.00–12.30 ir nuo 14.30–18.30 val. Didieji prekybos centrai veikia nuo 9.00 iki 21.00 val. Mažesnės parduotuvės griežtų darbo laiko taisyklių neturi. Prekyvietės atidaromos ir uždaromos priklausomai nuo vietos ir turistų gausos, dažniausiai jose prekiaujama iki 21.00 val., bet apie tai sprendžia savininkai.

Temperatūra

Italijos temperatūra labai skirtinga įvairiais metų laikais ir skiriasi priklausomai nuo vietovės. Žiemą daugumoje Italijos vietų temperatūra nepakyla aukščiau 5-10 laipsnių, o vidutinė temperatūra būna apie 10 laipsnių šilumos. Tuo tarpu vasarą, ypač pietinėje šalies dalyje vyrauja dideli karščiai – šiluma pasiekia net 35 laipsnius. Geriausias laikas keliauti į Italiją oro atžvilgiu – kovas, balandis, gegužė,birželis, rugsėjis, spalis ir lapkritis.

 

Miestas/

Mėnuo

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Venecija

Max. 6

Min. 0

Max. 8

Min. 1

Max. 12

Min. 4

Max. 16

Min. 8

Max. 21

Min. 12

Max. 24

Min. 16

Florencija

Max. 12

Min. 3

Max. 12

Min. 4

Max. 15

Min. 6

Max. 19

Min. 9

Max. 24

Min. 13

Max. 28

Min. 17

Roma

 

Max. 13

Min. 3

Max. 14

Min. 3

Max. 16

Min. 6

Max. 20

Min. 8

Max. 24

Min. 13

Max. 29

Min. 17

Palermas

 

Max. 16

Min. 12

Max. 15

Min. 11

Max. 15

Min. 11

Max. 16

Min. 11

Max. 18

Min. 13

Max. 21

Min. 16

 

 

 

Miestas/

Mėnuo

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Venecija

Max. 28

Min. 18

Max. 27

Min. 18

Max. 24

Min. 15

Max. 18

Min. 10

Max. 11

Min. 4

Max. 7

Min. 1

Florencija

Max. 31

Min. 19

Max. 31

Min. 18

Max. 27

Min. 16

Max. 21

Min. 12

Max. 15

Min. 7

Max. 11

Min. 4

Roma

 

Max. 32

Min. 19

Max. 30

Min. 18

Max. 27

Min. 16

Max. 23

Min. 12

Max. 18

Min. 8

Max. 15

Min. 4

Palermas

 

Max. 25

Min. 20

Max. 28

Min. 23

Max. 29

Min. 24

Max. 27

Min. 22

Max. 23

Min. 19

Max. 19

Min. 15

 

Saugumas

Italijoje keliautojams pavojus dažniausiai negresia, tačiau kaip ir kitur, miestuose galite sutikti kišenvagių, dažniau nei kitur pasitaikančių Neapolyje ir Romoje. Patariame svarbiausius asmeninius daiktus laikyti arčiau savęs. Venkite moterų su mažais vaikais, prašančių iš Jūsų pinigų – jų mėgstamiausios prašinėjimui vietos yra traukinių stotys, turistiniai ir apsipirkimo taškai.  Kelionėje reikėtų nepamiršti įprastų atsargumo priemonių. Keliaudami nepalikite savo daiktų be priežiūros, vertingus daiktus laikykite viešbučio seife, žmonių susibūrimo vietose saugokite savo daiktus nuo kišenvagių, venkite vaikščioti pavieniui tamsiu paros metu, visada turėkite savo dokumentų kopijas. Bendras pagalbos telefonas Maroke – policijos – 112, greitosios pagalbos ir gaisrinės – 113.

Pinigai

Italijos valiuta – euras (€), kuris susideda iš 100 centų. Labiausiai paplitusios Visa, MasterCard, AmericanExpress kortelės, ne visur priimamos debetinės kortelės Maestro ar Visa Electron. Kartais atsiskaitymas kortelėmis ribojamas: perkant prekių už mažesnę nei nustatyta suma, būtina mokėti grynais. Mokant Visa ir MasterCard kortelėmis arba naudojantis jomis bankomatuose taikomas paslaugos mokestis.

Arbatpinigiai

Italijoje aptarnavimo mokestis, kuris dažniausiai vyrauja nuo 1 iki 3 eurų, restoranuose dažnai įskaičiuojamas į bendrą sąskaitą. Dažniausiai, jei aptarnavimas buvo geras, yra paliekami keli papildomi eurai. Taksistams palikti grąžos nėra įprasta, tačiau tai vis tiek malonus jiems gestas, ypač jei sulaukėte jų pagalbos su lagaminais ar informacija. Šalies nerašyta taisyklė – turėtumėte išsaugoti kvitą už įsigytas prekes ir prireikus jį parodyti policijai saugumo sumetimais. Nors tai nėra oficialus įstatymas, kai kur to gali būti reikalaujama.

Populiariausių prekių kainos

 • 3 patiekalų pietūs/vakarienė vidutinio lygio restorane dviems – apie 20 – 40  EUR;
 • Itališkas sūris, 1 kg – 12 - 27 EUR;
 • Apelsinų kilogramas – 1 – 2  EUR;
 • Kavos puodelis – 1 – 2 EUR;
 • Mažas vandens buteliukas – 0.50 – 1 EUR;
 • Butelis vyno – apie 3 - 15 EUR;
 • Grapa, limoncelas - 6-18 EUR.

Suvenyrai

 • Alyvuogių aliejaus;
 • Vynas;
 • Kava;
 • Limoncelas (limoncello) – citrinų skonio likeris, geriamas  po vakarienės;
 • Itališko šilko skara arba kaklaraištis;
 • Itališki batai ar rankinę;
 • Keramikos gaminiai;
 • Papuošalai su koralai;
 • Murano stiklas.

 

Lietuvos Respublikos ambasada

Lietuvos Respublikos ambasada Italijos Respublikoje, Maltos Respublikai, San Marino Respublikai ir Libijai

Viale di Villa Grazioli 9, 00198, Rome, ITALY

Tel.:+39 06 855 90 52; Faks.:+39 06 855 90 53

E-paštas: amb.it@urm.lt

Internetinė svetainė: http://it.mfa.lt/