+370 611 31815 info@westorient.lt facebook

Portugalija. Keliautojo atmintinė

Portugalija – pietvakarių Europos valstybė, šiaurėje ir rytuose besiribojanti su Ispanija ir iš kitos pusės skalaujama Atlanto vandenyno ir yra labiausiai į vakarus nutolusi žemyninės Europos šalis. Užima šiaurinę ir pietinę Iberijos pusiasalio dalis. Sostinė – Lisabona, Portas – antras pagal didumą miestas. Populiariausias kurortas prie vandenyno – Algarvė.  Portugalijai priklauso ir Azorų bei Madeiros salynai, kurie yra šalies autonominiai regionai. Turistų skaičiumi Portugalija nusileidžia Ispanija, Italijai ar Graikijai, tačiau lankytinų objektų gausa ir ypatingu grožiu tikrai nenusileidžia jokiai kitai Europos šaliai. Čia gausu ir religinių, kultūrinių vertybių.

Ryškiausia kultūrų susimaišymo, sudėtingos istorijos ir visuomenės būvio kultūrinė išraiška yra fado– liūdnos, tragiškos ir ilgesiu (saudade) alsuojančios portugalų dainos. Fado paprastai atlieka moteris,rečiau – vyras, o pritaria du gitaristai, grojantys portugališka ir klasikine gitara.

Ornamentais padabintų glazūruotų keraminių plytelių gimtinė yra Persija. Į Pirėnų pusiasalį jas atvežė maurai, ir Portugalijoje jos atrado antruosius namus. Keraminių plytelių, čia vadinamų azulejos, dekoravimas virto tikra meno šaka. Nuo XVI a. sudėtingais ornamentais ar piešiniais tapytos plytelės papuošė bažnyčias ir dvarus, gyvenamuosius namus ir bibliotekas, išorines sienas ir kiemus.

Dėl stiprios Katalikų Bažnyčios įtakos ir diktatoriaus Salazaro valdymo Portugalija iki šiol tebėra konservatyvi, tradicijų paisanti šalis. Religiniai festivaliai Romarias čia yra tiesiog šventi ir traktuojami lygiai taip pat rimtai, kaip ir futbolo rezultatai. Religingumas, dažnai sumišęs su pagonybės laikų prietarais, yra itin dažnas reiškinys provincijoje. Kita vertus, portugalai yra labai nuoširdūs, jie yra atviri ir draugiški, dėmesingi ir paslaugūs.

Pietinėje Portugalijos pakrantėje sudarytos puikios sąlygos perprasti burlenčių ir jėgos aitvarų sporto pagrindus, tuo tarpu vakarinę pakrantę, skalaujamą neramaus ir nenuspėjamo vandenyno bangų, yra pamėgę pažengę entuziastai ir profesionalai.

Vyno mėgėjai Doro upės slėnyje gali išsamiai susipažinti su portveino gamybos paslaptimis.

Statistiniai duomenys

Sostinė: Lisabona (556 000 gyv.)

Plotas: 92 225 km2

Gyventojų skaičius: 10 427 301 (2014 m.)

Oficialioji kalba: portugalų.

Religija: katalikų.

Pagrindinės nacionalinės šventės

Sausio 1 - Naujieji Metai

Balandžio 25 – Laisvės diena

Gegužės 1 – Tarptautinė darbo diena

Birželio 10 - Portugalijos diena

Rugpjūčio 15 – Šv. Mergelės Marijos žengimo į dangų diena

Spalio 5 – Respublikos įkūrimo diena

Lapkričio 1 – Visų Šventųjų diena

Gruodžio 1 – Nepriklausomybės atkūrimo diena

Gruodžio 8 - Šv. Mergelės Marijos nekalto prasidėjimo diena

Gruodžio 25 – Šv. Kalėdos

Dokumentai

Vykstant į šią šalį nereikalinga viza. Portugalija  – valstybė, priklausanti Europos Sąjungai, taigi į ją vykti galima su Lietuvoje išduota asmens tapatybės kortele, pasas yra nebūtinas. Daugelis valstybių reikalauja, kad turisto pasas/asmens tapatybės kortelė galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos. Vykstant į kelionę rekomenduojame turėti medicininių išlaidų draudimą arba Europos sveikatos draudimo kortelę, garantuojantį būtinos medicininės pagalbosužsienyje ir papildomų išlaidų, susidariusių dėl draudiminio įvykio, apmokėjimą. Už daugelį medicininių paslaugų priimta susimokėti vietoje, todėl patartina išsaugoti visus čekius (ir kitus pateiktus dokumentus), kad draudimo kompanija galėtų atlyginti patirtus nuostolius.

Daiktai, kuriuos rekomenduojame pasiimti į kelionę:

 • Fotoaparatas, vaizdo kamera, įkrovikliai;
 • Higienos priemonės; maudymosi reikmenys;nedidelis paplūdimio rankšluostis;
 • Medikamentai: nuo ligų, kurios gali paaštrėti kelionės metu; nuo skausmo, peršalimo, virškinimo sutrikimų, viduriavimo, supimo važiuojant ar plaukiant; pleistrų;
 • Drabužiai turėtų būti lengvi, medvilniniai arba lininiai(vykstant šiltuoju metų laiku) arba pavasariniai: lengva striukė ar švarkas (vykstant rudenį)'
 • Nerekomenduojama dėvėti itin trumpų sijonų, šortų, atvirų palaidinių; griežtesnis aprangos kodas galioja bažnyčiose (reikėtų dėvėti sijonus ar šortus, kurie yra žemiau kelių);
 • Kelionės metu reikėtų turėti ir šiltesnių rūbų; megztinį, striukę ar apsiaustą nuo lietaus, skėtį;
 • Avalynė patogi (žemakulnė) ir lengva, storesniu padu;
 • Akiniai nuo saulės, galvos apdangalas, apsauginis kremas nuo saulės;
 • Nedidelė kuprinė.

Muitinės reikalavimai

Europos Sąjungos piliečiams nėra taikomi apribojimai, ką pirkti ar vežtis su savimi, jeigu prekės skirtos asmeniniam naudojimui. Su savimi galima turėti ne daugiau kaip: 800 vnt. cigarečių, 400 vnt. cigarilių, 200 vnt. cigarų, 1 kg tabako, 10 litrų stiprių alkoholinių gėrimų, 20 litrų spirituoto vyno (pvz., portveino, chereso arba madeiros), 90 litrų vyno, 110 litrų alaus.

Kalba

Oficiali kalba – portugalų. Įstatymiškai pripažinta ir mirandų kalba, tačiau ja kalba tik apie 15 tūkst. žmonių šiaurės rytų Portugalijos regione. Populiarios prancūzų, anglų ir ispanų kalbos.

Religija

Absoliuti dauguma, 97 proc. gyventojų, yra katalikai. 2 proc. išpažįsta protestantizmą, taip pat yra musulmonų, hinduistų, budistų, judėjų, stačiatikių ir kt. bendruomenių.

Fotografavimas ir filmavimas

Griežtai draudžiama fotografuoti ar filmuoti karinių objektų vietose ir oro uostuose. Paisykite nurodytos tvarkos religiniuose objektuose ir muziejuose.

Elektra

Elektros įtampa yra 220 V, 50 Hz. Itin retai pasitaiko 110 V.

Apgyvendinimas

Pasaulyje nėra vieningos apgyvendinimo įstaigų klasifikavimo sistemos ar standarto, todėl, priklausomai nuo šalies, atsiranda skirtingi vienodų kategorijų viešbučių standartai. Viešbučio kategorija priklauso nuo kambarių dydžio, jų įrengimo, aptarnavimo lygio, teikiamų paslaugų kiekio ir kt. Kiekvienoje šalyje kategorijai keliami reikalavimai ir jų interpretavimas gali skirtis. Portugalijoje viešbučiai klasifikuojami iki 5 žvaigždučių, tačiau skiriasi kiekviename regione. Patys populiariausi turistų tarpe yra 2 – 3 žvaigždučių viešbučiai su įskaičiuotais pusryčiais. Tai turistinės klasės viešbučiai. Standartiniame dviviečiame viešbučio kambaryje, priklausomai nuo viešbučio interjero, gali būti viena dvigulė arba dvi atskiros lovos. Paprastai viešbučiuose nebūna triviečių kambarių. Užsakius vietą trečiajam ar ketvirtajam asmeniui, dviviečiame kambaryje pastatoma papildoma (sudedama) lova, sofa arba sulankstomas fotelis.

Sveikata

Privalomų skiepų keliautojams nėra. Rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A. Dėl papildomos informacijos kreipkitės į savo gydytoją arba skambinkite į Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centrą telefonu (8 ~ 5) 215 9273. Staigios ligos ar nelaimingo atsitikimo atveju nedelsdami kreipkitės į gydytoją arba išsikvieskite jį per viešbučio administratorių. Pateikus galiojančią Europos sveikatos draudimo kortelę, kurią galite pasiimti savo sveikatos įstaigoje, būtinoji medicininė pagalba yra teikiama nemokamai. Vis dėlto šios kortelės savininkams kai kurios paslaugos bus teikiamos tik sumažintais įkainiais, o odontologo paslaugos iš viso neapmokamos. Todėl vykdami į kelionę įsigykite medicininių išlaidų draudimą. Atidžiai perskaitykite visą draudimo polise pateiktą informaciją. Prieš vykdami išsiaiškinkite, kokia yra nustatyta draudimo išmokos mokėjimo tvarka. Dažniausiai draudimo bendrovės už medicinos paslaugas reikalauja šių dokumentų: gydytojo pažymos, kurioje nurodyta diagnozė, gydymo išlaidų sąskaitos, patvirtintos gydytojo parašu ir antspaudu, vaistų receptų ir vaistų apmokėjimo kvitų. Pinigai bus grąžinti laiku draudimo kompanijai pateikus reikiamus dokumentus.

Geriamasis vanduo

Gerti vandentiekio vandenį visoje Portugalijoje yra saugu. Jo skonis gali pasirodyti šiek tiek kitoks dėl neįprastos druskų sudėties.

Portugalijos virtuvė

Portugalų virtuvė labai turtinga. O itin ji sužavės jūros gėrybių bei saldumynų mėgėjus. Pagrindiniai patiekalai yra keptos, marinuotos sardinės, kepta ant žarijų žuvis ir kt. Kiekvienas Portugalijos regionas turi išskirtinę virtuvę. Virtuvėje derinamas paprastumas ir išradingumas, tradicijos ir naujovės. Nemaža dalis patiekalų gaminama iš subproduktų ir gana įprastų daržovių – bulvių, kopūstų, morkų, svogūnų, pomidorų. Nacionaliniai Portugalijos patiekalai sopa de marisco – tai vėžiagyvių sriuba pateikiama su vynu; bacalhau – džiovintos menkės gaminamos su įvairiais padažais. Populiarus Madeira pudingas. Prieš valgant Jums atneš duonos, alyvuogių ir kitų užkandžių (mokama papildomai). Vegetarai Portugalijos restoranuose nėra pamiršti – meniu siūloma daug patiekalų, o kai kur net yra atskiri vegetarų restoranai. Portugalai prie vyno derina ir sūrius. Populiariausias „queijo da serra“ gaminamas iš avies pieno ir tik Estrela regione. Neaitrus ir lygios konsistencijos, primenantis „brie“. Pavasarį portugalai mėgaujasi mažyčiais, riebokais sūreliais. „Serpa“ sūris valgomas tiek šviežias (tad jis būna riebus, aliejingas, lipnokas), tiek specialiu būdu subrandintas, tada jis sukietėja, tampa aitrus. Portugalija – vynų šalis. Ypač raudonojo vyno. Europoje pagal šio gėrimo eksporto apimtis užima maždaug ketvirtąją vietą. Garsiausi vynai - madera ir portveinas. Pagal senąją technologiją Porto vynas gaminamas šešiuose vyno fabrikuose. Unikalios maderos ir portveino rūšys papildomos dar šimtais kitų rūšių iš įvairių regionų. Portugalijoje, Minho regione, gaminamas žaliasis vynas (Vinho Verde), kuris geriamas jaunas. Portveinas – saldus, dažniausiai raudonas, stiprus vynas. Labiausiai tinkamas gerti prie šokoladinių desertų.

Parduotuvės

Darbo laikas  9  - 19 val. darbo dienomis ir iki 13 val. šeštadieniais. Prekybos centrai visomis savaitės dienomis dirba nuo 10 iki 24 val.

Temperatūra

Portugalija yra subtropinio klimato juostoje, kuriai būdingi 2 metų laikai. Klimatas jūrinis, daugiausia įtakos turi Atlanto vandenynas ir šilto oro srovės, atkeliaujančios nuo Afrikos. Vasara šalyje būna karšta ir sausa, o žiemą prasideda lietingasis sezonas. Šiaurės Portugalijoje yra šiek tiek šalčiau ir dažniau lyja (vidutinė metinė temperatūra – 13 laipsnių šilumos) negu sausesniuose ir šiltesniuose pietuose, kur vidutinė metinė temperatūra siekia 18 laipsnių šilumos. Rugsėjį ir spalį oro temperatūra dienomis pakyla iki 22–26 laipsnių, o vandenyno – iki 19–21 laipsnių šilumos.

 

 

Miestas/

Mėnuo

Sausis

Vasaris

Kovas

Balandis

Gegužė

Birželis

Lisabona

Max. 15

Min. 5

Max. 16

Min. 7

Max. 18

Min. 8

Max. 19

Min. 9

Max. 25

Min. 10

Max. 27

Min. 15

Portas

Max. 14

Min. 5

Max. 14

Min. 5

Max. 16

Min. 7

Max. 17

Min. 9

Max. 22

Min. 13

Max. 24

Min. 15

Faro

 

Max. 16

Min. 6

Max. 18

Min. 7

Max. 21

Min. 9

Max. 23

Min. 11

Max. 25

Min. 14

Max. 28

Min. 17

 

 

 

 

 

 

 

 

Miestas/

Mėnuo

Liepa

Rugpjūtis

Rugsėjis

Spalis

Lapkritis

Gruodis

Lisabona

Max. 29

Min. 18

Max. 29

Min. 18

Max. 27

Min. 17

Max. 23

Min. 12

Max. 18

Min. 10

Max. 15

Min. 8

Portas

Max. 24

Min. 15

Max. 24

Min. 15

Max. 24

Min. 14

Max. 20

Min. 12

Max. 17

Min. 9

Max. 15

Min. 8

Faro

 

Max. 33

Min. 19

Max. 32

Min. 19

Max. 29

Min. 17

Max. 25

Min. 14

Max. 20

Min. 11

Max. 17

Min. 9

 

 

 

 

 

 

 

 

Saugumas

Palyginti su kitomis Europos valstybėmis, Portugalijoje nusikalstamumas žemas. Vienintelis perspėjimas būtų pasisaugoti kišenvagių ar išnuomoto automobilio vagystės. Asmeninius daiktus laikykite arti savęs saugioje vietoje ir nepalikite vertingų daiktų automobilyje, ypač per naktį. Policijos tel. numeris – 112. Saugokite pinigus, pasą ar asmens tapatybės kortelę, nenešiokite jų vienoje rankinėje ar kišenėje. Kiekviename viešbutyje galite išsinuomoti seifus. Jeigu neteksite paso, kreipkitės į Lietuvos ambasadą Lisabonoje. Formalumams teks sugaišti nemažai laiko ir turėsite papildomų išlaidų. Prireikus greitosios pagalbos Portugalijoje, rinkite numerį 112.

Pinigai

Portugalijos piniginis vienetas – euras (EUR).  Daugelyje vietų galima atsiskaityti „Visa“ ir „MasterCard“ mokėjimo kortelėmis, bankomatų tinklas taip pat platus. Provincijos miesteliuose labiau įprasta atsiskaityti grynaisiais negu mokėjimo kortele. Bankų darbo laikas – nuo 8.30 iki 15 val. Kai kurie bankai Lisabonoje veikia iki 18 val. Nedarbo dienos – šeštadienis ir sekmadienis.

Arbatpinigiai

Mokestis už aptarnavimą gali būti įtraukiamas į viešbučio ar restorano sąskaitą. Jeigu jis nėra įtrauktas, įprasti, tačiau neprivalomi, yra 10 proc. arbatpinigiai. Arbatpinigiai Portugalijoje svarbūs kaip ir bet kur kitur pasaulyje. Kadangi aptarnaujantis personalas dažniausiai uždirba nedaug, jie pasikliauja klientų jiems palikta grąža. Viešbučiuose galite palikti 1-2 eurus porteriams ar kambarinėms. Taksistams mokėdamai už kelionę sumą taip pat galite suapvalinti iki sekančio euro.

Apytikslės vietinių restoranų, barų kainos

 • Pietūs ar vakarienė nebrangiame restorane – 7 EUR
 • 3 patiekalų pietūs ar vakarienė 2 asmenims vidutinio lygio restorane – 30 EUR
 • Kavos puodelis – virš 1 EUR
 • Butelis vyno – 4 - 6 EUR

Suvenyrai

 • Portveinas;
 • Suvenyrai, pagaminti iš kamštinės medžiagos;
 • Vytelių dirbiniai;
 • Siuvinėti dirbiniai;
 • Azulecho stiliaus ornamentuotos plytelės;
 • Keramikos dirbiniai.

 

Lietuvos Respublikos ambasada

Av. 5 de Outubro, 81-1 Esq.1050-050, Lisboa, PORTUGAL

Tel.+351 21 799 01 10 El. paštas: amb.pt@urm.lt

Internetinė svetainė: https://pt.mfa.lt/