+370 611 31815 info@westorient.lt facebook

Sakartvelas ir Armėnija - rūstūs kalnai ir pirmieji vienuolynai (12 d.)

Spausdinti PDF Atsispausdinti kelionės aprašymą

Data: 2021 08 18 - 30

Kaina: 1250 Eur + skrydžio bilietas nuo 250 Eur.

Kutaisis – Mestija – Ušgulis – Okacė – Vanis – Kutaisis – Mccheta – Tbilisis – Telavis – Bodbė – Signagis – Sadachlas Achtala – Hahpatas – Diližanas Orbelianas Tatevas Harsnadzoras – Chndzoreskas – Džermukas – Noravankas – Chor Virapas – Garni – Gehardas – Jerevanas

Kelionės išskirtinumai:

 • Gėrėsitės snieguotomis kalnų viršukalnėmis.
 • Studijuosite krikščionybės istoriją.
 • Ragausite geriausių Kaukazo patiekalų.
 • Maudysitės karštosiose sieros versmėse ir vėsiuose Sevano vandenyse.
 • Panirsite į gydomąjį Šv. Ninos šaltinį.
 • Vakarosite „milijono žvaigždžių“ viešbutyje.
 • Išmoksite gražbyliauti sakydami tostus, dainuoti ir kepti tikrus šašlykus.
 • Įminsite lavašo ir sriubos su akmenimis paslaptis.

1 diena. Vilnius–Kutaisis–Mestija.

Skrydis į Kutaisį (Kutaisi). Ten mus pasitiks kartvelai ir leisimės į autentiškiausią ir tradicijas išsaugojusį kalnų regioną – Svanetiją. Pakeliui sustosime prie Engūrio (Enguri) – antros pagal aukštumą (271 m) užtvankų pasaulyje. Jau nuo pirmų kelionės minučių už lango džiugins nuostabūs kalnų vaizdai. Pietų sustosime Zugdidyje (Zugdidi). Megrelų patiekalai – vieni aštriausių šalyje, o jų adžika pripažinta Sakartvelo kultūros paveldu. Maistas nelengvas, bet skonis įspūdingas. Vingiuotais vaizdingais kalnų keliais atvykę į Svanetiją apsistosime Mestijoje (Mestia), miestelyje kuriame nuo viduramžių yra išlikę daugiausia rūsčių svanų gynybinių bokštų. Eisime jų apžiūrėti pas vieną turtingiausių Mestijos šeimų. Jie ne tik išsaugojo protėvių statytus bokštus, bet ir baldus, indus. Kai kurie jų – XIV amžiaus. Vakarienei – tradicinis svanų kubdaris – pyragas su mėsos ir kepenėlių įdaru ir bulvių košė su sulgunio sūriu. Įspūdingas ne tik patiekalas, bet ir jo gaminimo procesas: galėsite paprašyti šeimininkės, kad leistų pamaišyti. O prie vakarienės – daugiabalsių svanų dainos. Vėliau galime pažiūrėti daug tarptautinių įvertinimų pelniusį režisierės iš Ušgulio Mariamos Khatchvani filmą „Dede“ („Mama“). Jis bus puiki įžanga kitos dienos kelionei į tolimą kalnų kaimą Ušgulį. Tai pasakojimas apie gyvenimą Ušgulyje. Nakvynė Mestijoje.

2 diena. Ušgulis–Mestija.

Pusryčiai. Po ankstyvų pusryčių būtinai su šeimininkės rūgpieniu bekele pasieksime aukščiausiai kalnuose esančią Europos gyvenvietę Ušgulį. 2 100 metrų aukštyje nuolat gyvena vos 200 žmonių. Kai ateina žiema, kone pusę metų jie būna atskirti nuo pasaulio. Ušgulio bokštai dar atšiauresni nei Mestijos. Pakeliui sustosime prie Meilės bokšto. Jį viduramžiais pasistatė įsimylėjėlių pora, norėdama pasislėpti nuo giminaičių, kurie nepritarė jų meilei. Galėsite ir patys pamėginti kopėtėlėmis užlipti į viršutinį aukštą ir pajusti, kaip gyveno svanai. Pietums valgysime šeimininkės pasiūlytą maistą. Ir vaizdas vertas milijono – matysime po amžinu sniegu pasislėpusį aukščiausią Sakartvelo kalną Šcharą (5193 m). Ušgulyje eisime į Lamarijos bažnyčią, kurioje yra seniausi Sakartvele grafičiai. Iš IX a. pastatytos bažnyčios kiemo atsiveria kerintis vaizdas į Šcharą. Žygiuosime pėsčiomis po apylinkes (apie 5 km) arba *josime ant žirgų iki Šcharos ledyno. Vėliau vietinė močiutė išduos didžiausio vietinio turto – svanų druskos paslaptį. Grįžus į Mestiją mūsų lauks tradicinė svanų vakarienė ir laisvas laikas miestelyje. Nakvynė Mestijoje.

3 diena. Okacės kanjonas–Vanis–Kutaisis.

Pusryčiai. Vyksime į Kutaisį pakeliui lankydami kelis gamtos stebuklus. Pirmoji stotelė – Megrelijos regiono didikų Dadianių šeimos pamėgtas Okacės (Okatse) kanjonas*. Eisime virš jo kabančiu tiltu, o jo gale rasime puikią vietą panoraminėms nuotraukoms. Per pietus užkąsime vienoje iš kavinių prie Okacės kanjono ir tęsime kelionę iki vietinių pamėgtos, bet svečių negausiai lankomos karštosios Vanio (Vani) sieros versmės. Ten išsimaudysime iš versmės mineralų susidariusioje vonioje. Vakarieniausime pas vyndarį, kuris papasakos apie kartvelų vyndarystės tradicijas. Ragausime Imeretijos regiono patiekalų. Šių kraštų virtuvę patys kartvelai laiko viena turtingiausių, o jų hitas – klasikinis chačiapuris, dar vadinamas imeruli chačapuri. Kokia vakarienė be vyno, o vynas be tostų? Jų išmokys tostų meistras tamada. Patikėkite, ši profesija ne visiems. Laisvas laikas. Nakvynė Kutaisyje.

4 diena. Kutaisis–Mccheta–Tbilisis.

Pusryčiai. Dieną pradėsime Kutaisio senamiestyje. Ten klausysimės legendų apie senosios Kolchidės karalystės sostinę bei argonautų nuotykius ieškant aukso vilnos. Apsilankysime spalvingame senajame turguje, kur pakaitinsime visas jusles. Paskui keliausime į netoli esančius vienuolynus, – UNESCO saugomą Gelatį ir Motsametą. Pietausime pakeliui į Sakartvelo krikščionybės lopšį – senąją sostinę Mcchetą (Mtskheta) ir ten esančią Svetitskhoveli katedrą, kur užkasti Jėzaus marškiniai. Aplankysime ir IV a. Džvario (Jvari) vienuolyną, nuo kurio atsiveria žymioji dviejų Sakartvelo upių – Mtkvario ir Aragvio santakos panorama. Vakare pasieksime Tbilisį. Laisvas laikas. Vakarienė ir nakvynė Tbilisyje.

5 diena. Tbilisis.

Pusryčiai. Pažintį su sostine pradėsime žymiajame Abanotubanio sieros vonių rajone, kur, pasak legendos, kilo Tbilisio pavadinimas („tbili“ išvertus iš kartvelų kalbos reiškia „šiltas“). Klaidžiosime Tbilisio senamiesčio gatvelėmis, grožėsimės senaisiais kiemais, įspūdingais jų namų balkonais. Užeisime į VI a. pastatytą Anchiskhati bažnyčią, pamatysime R. Gabriadzės teatro pastatą. Moderniuoju Taikos tiltu kirsime Mtkvario upę, o vėliau pateksime į Europos aikštę, kur senasis Tbilisis susitinka su Europos kūrėjų modernios architektūros šedevrais. Iš ten keltuvu pakilsime į Narikalos tvirtovę ir į Tbilisį pažvelgsime nuo „Kartlis Deda“ (liet. Sakartvelo motina) skulptūros. „Sakartvelo motina“ vienoje rankoje laiko dubenį su vynu, kad sutiktų svečius, kitoje – kardą, kad apsigintų nuo priešų. Pietums – tradiciniai ir reti Sakartvelo sūriai, žinoma, su vynu. Pasimėgavę Tbilisio panorama aplankysime Dailės akademiją. Šis XIX a. eklektiškas pastatas – vienas iš Tbilisio architektūros perlų, atspindintis daugiakultūrio Tbilisio charakterį. Koks būtų Tbilisis be Pirosmanio? Aplankysime garsųjį tapytoją jo namuose – po laiptais. Vakare laisvu metu bus galima užsukti į vietinio drabužių dizainerio Lašos Devdarianio studiją, išsimaudyti garsiosiose dviejų Aleksandrų – Puškino ir Dumios – išgirtose Tbilisio sieros pirtyse ar papietauti įspūdingame restorane, kurio šefas atgaivina užmirštus XIX a. patiekalus. Nakvynė Tbilisyje.

6 diena. Telavis–Bodbė–Signagis.

Pusryčiai. Per vaizdingą Gomborio perėją vyksime į vyno tėvynę – Kachetiją. Čia vynas pradėtas gaminti prieš 8 tūkstančius (!) metų, o gal ir seniau. Bent tiek metų istorikai turi įrodymus. Pakeliui aplankysime Alaverdi vienuolyną, žymų ne tik dėl aukščiausio bažnyčios pastato, bet ir dėl puikios vynų kolekcijos. Gal pavyks pakalbinti vienuolius? Vėliau sustosime Kachetijos sostinėje Telavyje (Telavi) pasigrožėti Alazanio slėnio, kur spaudžiami geriausi Sakartvelo vynai, vaizdu. Mažulyčiame ūkelyje degustuosime kartveliškus vynus. Kachetija garsėja mėsos patiekalų įvairove. Kartvelų šašlykas – mcsvadi kepamas ant vynuogių šakelių. Kachetijoje buvo sugalvotas ir chakapulis – mėsos sriuba su žolelėmis bei rūgščiomis slyvutėmis bei visame pasaulyje garsus desertas čiurčela. Po sočių pietų laikas nuplauti nuodėmes – Šv. Ninos vienuolynasBodbėje (Bodbe) piligrimų ypač vertinamas, mat čia šv. Ninos relikvijos ir yra šaltinis, kuriame žmonės atsikrato sunkiausių ligų. Į šventus jo vandenis galėsite panirti ir jūs. Pavakare atvyksime į meilės miestą Signagį (Sighnagi), kuris labiau primena Viduržemio jūros, o ne Sakartvelo miestelį. Laisvu laiku – vyno rūsiai, suvenyrų parduotuvės. O gal panorėsite susituokti – čia tai galima padaryti bet kuriuo paros metu. Vakarienė ir nakvynė Signagyje.

7 diena. Sadachlas–Achtala–Hahpatas.

Pusryčiai. Išvykstame į Sadachlą (Sadakhlo), kur mus pasitiks armėnai. Kartu kirsime Sakartvelo ir Armėnijos sieną. Nuriko miestelyje mūsų laukia virėjas. Jis išmokys virti tradicinę šių vietų sriubą su... akmenimis! Žinoma, prieš tai teks išklausyti istorijos, kaip ši sriuba atsirado. Nenorintieji mokytis galės aplankyti Achtalos (Akhtala) vienuolyną, pasigėrėti XIII a. freskomis. Pasisotinę važiuosime į Hahpatą (Haghpat), mažulytį kaimelį, kuris yra ant gilių „įtrūkimų“ išvagoto plokščiakalnio. Kai kuriais iš tų įtrūkimų teka upės, o ant priešingų plokščiakalnio kraštų stovi vienuolynai. Kad patektum iš vieno į kitą, reikia nusileisti iki trūkio dugno, o paskui pakilti stačiu šlaitu. Vienuolynus X–XI a. pastatė iš Bizantijos išvaryti armėnai. Miklinsime kojas klaidžiodami tarp jų. Beje, Hahpato vienuolynas įrašytas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Vakarą praleisime prie laužo po žvaigždėmis. Nakvynė Hahpate.

8 diena. Diližanas–Sevano ežeras.

Pusryčiai. Vykstame pas molokonus. Tai rusų bendruomenė. XIX a. jie pabėgo į Armėniją, nes Rusijoje buvo žiauriai persekiojami dėl religinių pažiūrų. Gyvendami daugiau kaip šimtą metų svetimoje šalyje, molokonai išsaugojo ne tik religinius įsitikinimus, bet ir senąjį gyvenimo būdą. Gersime su jais arbatą iš anglimis kaitinamo samovaro ir plepėsime. Paskui važiuosime į Diližaną (Dilijan). Siauros gatvelės, mažos parduotuvėlės, lėtas gyvenimo būdas. Apžiūrėsime ten gyvenančių menininkų – drožėjų, keramikų dirbtuves. Mėgausimės skaniausiais miestelio patiekalais. Po pietų mūsų laukia Armėnijos simbolis – Sevano (Sevan) ežeras. Gėrėsimės ežero ir kalnų vaizdais, maudysimės. Gal išsinuomosime laivą. Laisvas laikas. Nakvynė Sevane.

9 diena. Orbelianas–Tatevas–Harsnadzoras.

Pusryčiai. Po pusryčių miklinsime kojas apžiūrėdami ežero pusiasalyje esantį Sevano miestelį ir Sevanavanko vienuolyną, kuris anksčiau buvo saloje, o dabar – žemyne. Paskui važiuosime į Orbeliano karavansarajų. Tai įspūdingas senovinis viešbutis istoriniame Šilko kelyje. Pakeliui gėrėsimės vienu gražiausių Armėnijoje kalnų vaizdu. Pietausime ant skardžio, kurio dugne garma upės vandenys. Iš Halidzoro kaimo ilgiausiu pasaulyje lyno keliu kelsimės į vienintelį Armėnijoje veikiantį Tatevo (Tatev) vienuolyną. O ten mūsų lauks vienuoliai, mielai pasakojantys vienuoliško gyvenimo paslaptis. Vakare laisvu laiku prisėsime ant Harsnadzoro tarpeklio skardžio. Vieni užkąs, kiti mėgausis gėrimais. Nakvosime Harsnadzore.

10 diena. Chndzoreskas–Džermukas.

Pusryčiai. Drąsą išbandysime ant Chndzoresko (Khndzoreskbeždžionių tilto. Tik juo galima patekti į įspūdingą Chndzoresko kaimą. Apžiūrėję olose išraustus namus, kur dar prieš penkiasdešimt metų gyveno žmonės, važiuosime į tarp kalnų įsispraudusį vieną gražiausių Armėnijoje Džermuko (Jermuk) kurortą. Pietums mūsų laukia naminis maistas. Pasisotinę sėsime į visureigius ir važiuosime prie šiltųjų geizerių. Laisvu laiku vakare galėsime pasivaikščioti įspūdingame Džermuko parke ir paragauti iš po žemių besiverčiančio mineralinio vandens. Nakvynė Džermuke.

11 diena. Novavankas–Chor Virapas–Jerevanas.

Pusryčiai. Po ankstyvų pusryčių važiuosime į vieną įspūdingiausių, raudonų uolų apsuptą Noravanko (Noravank)vienuolyną. Paskui beveik prie Kalnų Karabacho sienos kaimo gamyklėlėje degustuosime naminį konjaką, degtinę. Jei pasiseks, pamatysime kalnais laigančias ožkas. Pietausime pas vietinius gyventojus kieme. Kuo vaišins? Ką šeimininkė sugalvos! Tikrai tai bus tradicinis kalniečių maistas. Antroje dienos pusėje iš Chor Virapo (Khor Virap) vienuolynogėrėsimės Araratu. Armėnijos simbolis dabar, deja, yra Turkijoje. Šiame vienuolyne prasidėjo Armėnijos krikščionybės istorija. Prieš kelerius metus čia lankėsi popiežius Pranciškus. Vėliau pasieksime Armėnijos sostinę Jerevaną ir pavakary aplankysime garsiausias miesto vietas – Respublikos aikštę, pripažintą gražiausia pasaulyje XX a. architektūros aikšte, pereisime populiariausia pėsčiųjų gatve Šiaurės prospektu, aplankysime Operos aikštę ir pasigėrėsime kaskadomis – mėgstamiausia miestiečių laisvalaikio leidimo vieta. Laisvas laikas. Nakvynė Jerevane.

12 diena. Garni–Gehardas–Jerevanas.

Pusryčiai. Viešnagė pas kilimų meistrus nepaliks abejingų. Jie ne tik parodys, ką geba, bet ir pasidalys amato paslaptimis. Išmokę austi, nusipirkę patikusių kilimų, važiuosime į Garni (Garni) – vienintelę Armėnijoje antikinę šventyklą. Pasijusite lyg Graikijoje! Jei norėsite, galima rusiškais visureigiais „Niva“ (atsimenate tokius?) nuvažiuoti iki „akmenų simfonijos“ – įspūdingo kanjono su keistais uolų dariniais. Kaimiečių namuose kepsime armėnišką duoną lavašą. Pakeliui atgal į Jerevaną sustosime dar viename į UNESCO sąrašą įrašytame Gehardo (Geghardvienuolyne. Jis išskaptuotas iš uolos. Trumpam užsuksime į vieną didžiausių šalyje konjako fabrikų. Laisvu laiku Jerevane nersime į pirkinių rojų – vernisažą ir GUM‘ą. Viename – suvenyrai, kitame – džiovintų vaisių ir riešutų potvynis. Vakare mūsų lauks atsisveikinimo vakarienė su puikiu maistu, šokiais ir dainomis. Po jos (priklausomai nuo skrydžio laiko) vyksime į oro uostą.

Kelionės kaina 1250 Eur + skrydžio bilietas nuo 250 Eur.

Į kelionės kainą įskaičiuota:

 • Pažintinė kelionė mini autobusu pagal nurodytą programą.
 • Vietinių rusakalbių gidų paslaugos.
 • Pervežimas visureigiais į Ušgulį ir iš Ušgulio.
 • Pervežimas visureigiais į Džermuką ir iš Džermuko.
 • 11 nakvynių svečių namuose arba viešbučiuose, kurie atitinka 2–3*, su pusryčiais.
 • 11 pusryčių, 8 pietūs, 5 vakarienės.
 • Bilietai į mokamus objektus, kurie nenurodyti atskirai.
 • Konjako degustacija Armėnijoje.
 • 2 virimo pamokos.
 • Vietiniai mokesčiai.
 • Kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos, jei reikia – vertimas.

Į kelionės kainą neįskaičiuota:

 • Lėktuvų bilietai Vilnius–Kutaisis ir Jerevanas–Vilnius (nuo 250 EUR).
 • Į programą neįskaičiuoti pietūs ir vakarienės (apie 3–15 EUR)
 • Gėrimai per pietus ir vakarienes.
 • Arbatpinigiai vietiniams gidams ir vairuotojams (apie 30 EUR).
 • Medicininių išlaidų, nelaimingų atsitikimų, kelionės finansinių nuostolių draudimai.
 • Priemoka už vienvietį kambarį (200 EUR).
 • Okacės kanjonas (~ 10 EUR).
 • Alaverdi vienuolynas (~ 16 EUR).

Papildomos pramogos esant pageidavimui:

 • Žirgas iki Šcharos ledyno (apie 30 EUR)
 • Tbilisio sieros vonios (apie 20 EUR)
 • Vakarienė ypatingame restorane Tbilisyje (apie 40 EUR)
 • Plaukiojimas laivu Sevane (apie 10–15 EUR)
 • Akmenų simfonija Garni tarpeklyje visureigiais (apie 3 EUR)

Pastabos:

 • Lėktuvų bilietai nekeičiami, pinigai už juos negrąžinami, pavardės keitimas – už papildomą mokestį.
 • Vykstant į Sakartvelą ir Armėniją būtina turėti pasą, kuris po kelionės galioja 6 mėnesius. Asmens tapatybės kortelė negalioja!
 • Ekskursinių objektų lankymo tvarka gali keistis.
 • Būtina turėti patogius, tinkamus vaikščioti kalvomis, batus.
 • Turėti maudymosi reikmenis ir rankšluosčius.
 • Einant į vienuolynus ir bažnyčias moterims būtina turėti skarelę, prisidengti pečius, su šortais ir trumpais sijonais negalima, vyrams – taip pat.
 • Svečių namai ir viešbučiai gali ne visada atitikti jūsų aukštus lūkesčius – šalys tik mokosi priimti užsienio turistus, tačiau puodelio ar elektros lemputės trūkumą atperka šeimininkų nuoširdumas.
 • Okacės kanjonas, nors oficialių įspėjimų nėra, bijantiems aukščio, mažesnio fizinio pasirengimo žmonėms gali sukelti nepatogumų.
 • Vanio sieros vonios – „laukinė“ maudynių vieta, persirengimo kabinas planuojama įrengti, stiprus sieros kvapas.
 • Grupės dydis 14–16 keliautojų. Jei vyksta mažiau, kelionės kaina gali keistis.Spausdinti PDF Atsispausdinti kelionės aprašymą