Meniu
Sekite mus
Data: 2024 11 03 – 16
Kaina: 1690 EUR + skrydžio bilietas apie 550-600 EUR
Teheranas – Kumas – Kašanas – Abjanė – Isfahanas – Nainas – Karanakas – Čak Čakas – Meibodas – Jazdas – Pasagradai – Persepolis – Širazas – Kešmo sala – Hormuzo sala
1 diena. Vilnius – tarpinis miestas – Teheranas.
Atskrendame į Teheraną ir sutvarkę atvykimo formalumus vykstame į viešbutį poilsiui. Nakvynė viešbutyje.
2 diena. Teheranas.
Pusryčiai. Ekskursija po Irano sostinę Teheraną (Tehran). Didžiausias šalies miestas, 18 a. tapęs Irano sostine, dvelkia senove bei islamiškomis tradicijomis. Teherano miesto simbolis – Azadi bokštas, atrodantis it moderni triumfo arka. Jis pastatytas 2500 metų Persijos imperijos jubiliejui pažymėti. Prie šios arkos prasidėjo ir 1979-ųjų metų Irano revoliucija, po kurios Iranas tapo islamistų valdoma valstybe. Vartais į Iraną vadinamas monumentas sudėliotas iš 8tūkst. marmuro luitų. Lenktų formų pastatas stūkso milžiniškoje, fontanais ir pievomis garsėjančioje 50 tūkst. kv. m aikštėje. Teheranas – modernus didmiestis, kuriame gausu istorinio palikimo, kurį atspindi muziejų eksponatai. Garsiuosiuose Golestano rūmuose grožėsimės salių puošyba, meno galerija. Salės žavi dekoro elementais, freskomis, miniatiūromis, keramika ir daugybe veidrodžių, kuriuose jūsų atvaizdą parodys daugiau nei pusė milijono stiklo gabalėlių. Šiuose rūmuose buvo karūnuojami du paskutiniai Pehlavi dinastijos karaliai. Rūmų kompleksą sudaro daugybė pastatų, o centre įrengtas vidinis kiemas su sodu ir tvenkiniu – tikras rytietiškos oazės pavyzdys. Rezos Abbasi muziejus turtingas – Persijos meno istorijos kolekcijoje šeichų juvelyriniai dirbiniai, kaligrafijos darbai, miniatiūros. Nacionaliniame Irano lobyne (esant galimybei, dirba tik tam tikromis savaitės dienomis, sekmadienį, pirmadienį, antradienį) saugoma daugiau kaip 50 tūkst. išskirtinių brangakmenių bei juvelyrikos dirbinių. Čia galima išvysti didžiausią pasaulyje „Darya-e-Noor“ (pers. „Šviesos jūra“) – 182 karatų ir 36 kg sveriantį deimantą. Dar vienas žymus eksponatas – iš 34 kg aukso pagamintas didžiausias pasaulyje auksinis gaublys. Šiame muziejuje prie daugelio eksponatų galima drąsiai sakyti „didžiausias“, „gražiausias“, „vienintelis“. Irano nacionaliniame muziejuje sukaupti archeologiniai artefaktai pasakoja apie Persijos istoriją ir šalies raidą. Garsiausias jo eksponatas – daugiau kaip prieš 2 tūkst. metų druskoje mumifikuotas „druskos žmogus“, kurio drabužiai ir papuošalai išliko tokie, kokie buvo prieš 2000 metų. Teherano turgus – rytietiškas miestas mieste. Jo gatvelėse verda visas prekybinis, politinis, religinis gyvenimas. Nakvynė viešbutyje.
3 diena. Kumas – Kašanas.
Pusryčiai. Vykstame į Kumą (Qom) – šventąjį šiitų miestą. Šiizmas yra viena iš islamo krypčių. Šalys, kuriose daugumą sudaro šios krypties musulmonai – Iranas, Irakas, Azerbaidžanas, Bahreinas. Šiitai tiki, kad po pranašo Mahometo valdė dar 12 jo teisėtų įpėdinių imamų. Šventomis vietomis laikomi imamų ir jų artimųjų kapai. Kume yra vieno iš imamų sesers Fatimos Massumeh kapas-mauzoliejus, dėl to šiitams tai šventas miestas, svarbi piligrimystės vieta. Kumas laikomas didžiausiu šiizmo studijų centru pasaulyje. Kašanas (Kashan) – damaskinių rožių kraštas. Persija laikoma damaskinių rožių gimtine. Jau bibliniais laikais buvo naudojamas rožių vanduo. Sakoma, kad 11a. persų mokslininkas Avicena sukūrė rožių vandens distiliaciją iš rožių žiedlapių. Rožes iraniečiai naudoja maisto gamyboje, kosmetikoje, jomis gaivina namų patalpas. Visas Kašanas kvepia rožėmis – tiek iš gėlynų, tiek ir iš turgaus ar parduotuvių lentynų. Miestas garsėja istoriniais nuostabaus grožio statiniais: Tabatabaj, Borudžero namai, į UNESCO saugomų objektų sąrašą įtraukti Fino sodai. Kašano turgus – vienas įspūdingiausių Irane. Kaip ir kiekviename Irano turguje šia gausu mečečių, pirčių, kavinių, įrengta vandens rezervuarų, karavansarajus ir nuostabių arkados su fontanėliais. Parduodama viskas: daržovės, vaisiai, prieskoniai, duona, saldumynai, siūlai, audiniai, indai, paveikslai, kilimai, sendaikčiai, juvelyrika, parfumerija, rožių vanduo. Pasivaikščioję po turgų dar ilgai jausite rožių kvapą plaukuose ar ant drabužių klosčių. Nakvynė viešbutyje.
4 diena. Abjanė – Isfahanas.
Pusryčiai. Vykstame į labai spalvingą ir išskirtinį, vos kelis šimtus gyventojų turintį Abjanės (Abyaneh) kaimą, įsikūrusį 2200 m aukštyje virš jūros lygio. Tai vienas seniausių kaimų Irane – jis skaičiuoja 2500 metų istoriją. Šis Irano kaimas vėliausiai priėmė islamo tikėjimą. Čia laikas tarytum sustojęs, o kaimo vaizdą pagyvina moterų nešiojami tradiciniai drabužiai. Jie labai skiriasi nuo įprastų Irano moterų nešiojamų juodų apsiaustų. Čia vyrauja gėlių motyvai ir ryškios spalvos. Niekas niekur neskuba, moteriškės, susėdusios prie savo namų slenksčių, ramiai šnekučiuojasi tarpusavyje. Kažkas kažkur dėlioja prekes, kažkas šluoja gatveles. Vykstame į Isfahaną (Isfahan). Tai miestas – muziejus, trečias pagal dydį Irano miestas, garsėjantis savo kvapągniaužiančiais rūmais, turgumis, mečetėmis, bulvarais, tiltais. Miestas buvo įkurtas centrinėje Irano dalyje šalia dviejų svarbiausių susikertančių Irano kelių, Šilko kelio ir Zajanderudo upės. Būtent dėl šių priežasties Isfahanas klestėjo net 8 šimtmečius (XI–XVIII a.), o XV a. buvo Persijos sostine. Vakarą praleisime prie garsiųjų Isfahano arkinių Šahristano, Sio Se ir Chadžu tiltų. Jie įspūdingi dieną, o ypač vakare, kai čia poilsiui susirenka šeimos ir jaunimas, dainuojantis liaudies dainas. Nakvynė viešbutyje.
5 diena. Isfahanas.
Pusryčiai. Ekskursija po Isfahaną. Pačiame miesto centre esantis Nakši Džahano ansamblis įtrauktas į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą. Ši miesto aikštė yra viena didžiausių pasaulyje – 512 m ilgio ir 163 m pločio, o už ją didesnė tik Tiananmeno aikštė Pekine. Sakoma, kad aikštę projektavęs vyriausiasis architektas Shaykhas Bahajus norėjo joje įamžinti tris pagrindines Persijos jėgas: Imamo mečetė simbolizavo dvasininkiją, imperatoriškasis turgus – pirklius ir prekybą, o Ali Kapu rūmai – Persijos šachą Abasą I Didijį. Aikštę supa įspūdingi statiniai: Imamo mečetė, Ali Kapu rūmai, šeicho Lotfollos mečetė ir jos mėlynas kupolas, tūkstantį metų skaičiuojantis Isfahano turgus. Nakvynė viešbutyje.
6 diena. Isfahanas.
Pusryčiai. Toliau tęsime pažintį su legendiniu miestu. Julfos armėnų kvartalas garsėja krikščioniškomis įstabaus grožio Vanko ir Betliejaus bažnyčiomis. Isfahano turgus, besitęsiantis net 5 km, yra vienas svarbiausių Irane, garsėjantis amatininkų dirbiniais: aukso, sidabro dirbiniais, persiškais kilimais, nuostabaus grožio kaltiniais šviestuvais ir lėkštėmis, miniatiūromis ir inkrustacijomis. Tikra palaima ieškant mielo suvenyro iš šios pasakiškos šalies. Nakvynė viešbutyje.
7 diena. Nainas – Meibodas – Jazdas.
Pusryčiai. Išvykstame į Nainą (Na`in) su seniausia 9 a. statyta mečete. Vykstame į 1800 metų senumo Meibodą (Meybod), pastatytą prie senovinio prekybos kelio. 350 metų senumo Šacho Abbaso karavansarajus. Tai namas – šaldytuvas, kur sukonstravus požeminę unikalią konstrukciją buvo galima išsaugoti ledą net ir karščiausią vasarą. Jazdas – vienas paslaptingiausių Irano miestų ir svarbiausias zoroastrų religijos centras, kur iki šių dienų gyvena Zaratustros pasekėjai. Pasigrožėsime Amiro Čachmanko kompleksu. Tai miesto vizitinė kortelė, pastatyta minint trečiojo imamo Huseino mirties atminimą. Doulat Abado sodai ir rūmai su vėjogaudyklėmis – puiki šiuolaikinių oro kondicionierių atmainaJazde kaip niekur kitur populiari „zurkhaneh“ sporto šaka. Vienuose „jėgos namuose“ ir mes galėsime apsilankyti, savo akimis pamatyti stipruolių vyrų kovos meno pratimus ir treniruotes. Nakvynė viešbutyje.
8 diena. Čak Čakas – Jazdas.
Pusryčiai. Šiandien ekskursiją pradėsime nuo miesto simbolių – Tylos bokštų. Tai išskirtinė vieta, kur mirusiuosius ypatingu būdu laidojo šios religijos pasekėjai. Pagal zoroastrų tikėjimą, ugnis, žemė, vanduo ir oras yra šventi, todėl jų negalima teršti. Mirusiuosius užkeldavo į tylos bokštus ir palikdavo atvirose aikštelėse. Suskridę maitėdos palikdavo kaulus. Ateškadėje – amžinosios ugnies šventykloje – neužgesdama jau tūkstančius metų dega šventoji ugnis. Autentiškiausia Jazdo dalis – senamiestis, vertas būti įtrauktas į UNESCO paveldo sąrašą. Tai gatvelių labirintas puikiam pasivaikščiojimui ir naujų potyrių atradimui. Vykstame į svarbiausią zoroastrų piligrimystės centrą – Čak Čaką (Chak Chak) esantį aukštai kalnuose, kur kaip piligrimai kopsime į kalną iki jo viduje esančios šventyklos, kur dega amžinoji zoroastrų ugnis. Legendos teigia, kad ši šventovė atsirado toje vietoje, kur Sasanidų valdymo metais paskutinio valdovo duktė Nikbanu slėpėsi nuo ją persekiojančių arabų armijos kareivių. Šventovės viduje yra šaltinis, kurio vandens lašai, teigiama, yra besislepiančios Nikbanu ašaros. Kasmet liepos 14–18 d. šią vietovę lanko viso Irano ir iš kitų šalių atvykę zoroastrizmo pasekėjai. Nakvynė viešbutyje.
9 diena. Pasagradai – Nakše Rostamas – Persepolis – Širazas.
Pusryčiai. Keliaujame į poetų apdainuotą Širazą (Shiraz). Pakeliui stosime prisiminti šlovingosios Persijos istorijos vingių. Pasagradai (Pasagrad) – pirmoji Achaimenidų dinastijos sostinė, įkurta Kyro Didžiojo. Nakše Rostamas – senovinis nekropolis, kur palaidoti dinastijos karaliai. Kalnuose iškalti didingi bareljefiniai nekropoliai palieka neišdildomą įspūdį. Bareljefuose galima perskaityti sumanių Persijos karalių žygių ir pergalių istoriją. Legendomis apipintas Persepolis (Persepoli) – tai istorijų istorija, persų civilizacijos pasididžiavimas. Daugiau kaip pusę amžiaus statytas miestas pribloškia savo užmojais ir didybe. Šiandien šioje archeologinėje vietovėje galima išvysti buvusios didybės griuvėsius. Į miestą žengsite pro Visų Tautų vartus, pakilę Didžiaisiais laiptais, vedančiais į valdovų Darėjo, Kserkso, Artakserkso rūmus, apžiūrėsite išlikusį archeologinį kompleksą, bareljefus, tiksliai perteikiančius tūkstantmečių istoriją: juodaodžiai nubiai su dramblio kaulu, graikai su vynu, aštriakepuriai skitai, babiloniečiai, indai… Persepolis buvo ir religinė sostinė. Pamatysite zoroastrizmo ženklų, sparnuotą Faravaharą, globojusį valdovų rūmus ir visą valstybę. 330 m. pr. Kr. miestą nukariavo ir sudegino Aleksandras Makedonietis. Iki tol Persepolis buvo turtingiausias tuomečio pasaulio miestas. Saugykloje buvo saugomi sunkiai suvokiami turtai. Užkariavęs Persopolį, Aleksandras turėjo panaudoti 3000 kupranugarių ir mulų, kad išgabentų visą saugyklų turinį. Šis archeologinis objektas buvo vienas iš pirmųjų, įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašus. Nakvynė Širaze.
10 diena. Širazas.
Pusryčiai. Širazas – vienas seniausių Irano miestų, gyvuojantis daugiau kaip 4000 metų, apdainuotas garsių Persijos poetų Hafizo ir Saadi. Ne tik Irane, bet ir Vakaruose gerai žinomi poetai Omaras Chajamas, Rumi, Hafizas. Poezija – antroji Irano religija. Neatsitiktinai prie poeto Hafizo mauzoliejaus gausybė žmonių. Čia vieta jaunimo susitikimams, pasimatymams. Čia žmonės, atėję su poezijos knygomis, iš žavingų eiliuotų posmų semiasi romantikos ar gyvenimo išminties. Širazas vadinamas Rožių miestu, Sodų miestu, Gėlės ir lakštingalos miestu. Kiekvienas miestietis jums išvardins dar daug šio miesto pavadinimų. Miesto apylinkėse archeologai rado molio induose brandinto vyno pėdsakų. Kažkada miestas garsėjo vynais. Širazo vynus taip pat apdainavo ir garsieji poetai. Miesto širdis – Karim Khano citadelė, šalia kurios garsusis Vakilo turgus, veikiantis nuo 11 a. Jame, kaip ir visuose Irano turguose, gausu pirčių, karavansarajų, senienomis prekiaujančių parduotuvių, prieskonių, brangakmenių ir įvairiausių rankdarbių parduotuvėlių. Nasiro al Mulko mečetė sužavės stiklo vitražais. Nakvynė viešbutyje.
11 diena. Kešmo sala.
Pusryčiai. Skrydis į didžiausią Persijos įlankos salą Kešmą (Qeshm). Nuostabių ir kontrastingų peizažų sala nepaliks abejingų. Niekur kitur Irane nepamatysime moterų, kurios savo veidą slėptų kaukėmis, primenančiomis karnavalinį domino. Maža to, į akis krenta ne juodi, o ryškiaspalviai hidžabai, su kuriais ne taip karšta po kaitria Persijos įlankos saule. Ant vyrų galvų susukti turbanai ir žemę siekiantys balti apdarai. Didelė dalis Iranui priklausančių salų gyventojų yra nebe persai, bet arabai. Pirmieji gyventojai Kešme įsikūrė dar prieš Kristų. Daugelis imperijų siekė užvaldyti šią salą, pradedant Elamu, baigiant britais ir portugalais. Saloje išskirtinis yra Lafto kaimas, pripažintas ir UNESCO pasaulio paveldo dalimi. Iš geltono molio nulipdytas žvejų kaimas, regis, vis dar gyvena praėjusių šimtmečių laiko ritmu. Pakrantėje prišvartuoti mediniai žvejų laivai yra senosios Persijos įlankos laivadirbystės tradicija. Tokie laivai, primenantys biblinę Nojaus arką, dar ir šiandien yra gaminami ir vietinių tebenaudojami žvejybai. Saloje taip pat žaliuoja vešlūs mangrovių miškai. Tai medžiai ir krūmokšniai, kurie auga vandenyje. Jiems sąlygas augti sudaro keturis kartus per parą pasikeičiantis Persijos įlankos vandens lygis. Žvaigždžių slėnyje Marso kanjonus primenančios erozijos paveiktos uolos ir urvai. Čaku kanjonas vadinamas vienu iš Kešmo salos stebuklų. Jame iš lietaus vandens išvarpytų smėlio, molio ir kalkių sluoksnių susiformavę įmantrūs reljefai ir šuliniai. Margaspalvis druskos urvas – vienas ilgiausių urvų pasaulyje, viliojantis speleologus. Vien tik prieigose aikčioti priverčia spalvoti uolų sluoksniai. Nakvynė viešbutyje.
12 diena. Hormuzo sala.
Pusryčiai. Šiandien diena skirta dar vienai įspūdingai Hormuzo (Hormuz) salai. Mažoje saloje yra vos viena gyvenvietė su uostu. Pagrindinis vietinių gyventojų užsiėmimas – žvejyba. Kur ne kur galima pamatyti arba užuosti džiovinamų žuvų „kilimus“. Stebint žmones ir aplinką ryškėja skirtumai nuo žemyninės dalies. Hormuzo saloje gyvena bandari etninė mažuma, turinti šaknų arabų šalyse ir net Indijoje, kalbanti sava kalba. Pagrindinis transportas – dviračiai, motociklai ir tuktukai. Čia taip pat įsikūrusi kavinukė, kurią šeimininkas dekoruoja jūros išmestomis šiukšlėmis. Garsus dailininkas ekologas daktaras Ahmadas Nadalianas. Jo misija – išmokyti darbo neturinčias salos moteris kurti iš gamtos duotų medžiagų meno dirbinius. Druskos deivės – tai nuostabūs druskingų uolienų dariniai. Tarsi deivės puošniausių apdarų klostėmis. Uolienose sustingusios fosilijos,koralai ir kriauklės išduoda, kad kadaise šios vietos buvo jūros dugne. Uoloms išaugus, įrankių griebėsi vėjas ir lietus, suformavęs stulbinančius rūmus, pilis, bangas, grybus ir dar visokiausių darinių, kuriuos sufleruoja fantazija besižavint šiomis grožybėmis. Nakvynė viešbutyje.
13 diena. Kešmo sala – Teheranas.
Pusryčiai. Skrydis į Teheraną. Poilsis ir laisvas laikas. Vėlai vakare išvykstame į Teherano oro uostą.
14 diena. Teheranas – tarpinis miestas – Vilnius.
Skrydis į Vilnių su persėdimu tarpiniame mieste.
Pastabos:
„Rytų ir Vakarų kelionės“
Įmonės kodas 304180335
El. paštas: info@westorient.lt daiva.keliautoja@gmail.com
Kelionių organizatoriaus pažymėjimo Nr. 14976
AAS „BTA Baltic Insurance Company“ kelionių organizatoriaus prievolių įvykdymo laidavimo draudimas Nr. KOFG 001512 (galioja iki 2024-02-28)